برگزاری نخستین جلسه مشترک هیأت مدیره سابق و جدید انجمن علمی ایرانی روابط بین‌الملل مشترک با هیأت مدیره سابق انجمن ایرانی روابط بین‌الملل | cisanews |سیسا نیوز |cisanews |سیسا نیوز

تاریخ خبر: // کد خبر: 16286 // //

برگزاری نخستین جلسه مشترک هیأت مدیره سابق و جدید انجمن علمی ایرانی روابط بین‌الملل مشترک با هیأت مدیره سابق انجمن ایرانی روابط بین‌الملل

نخستین جلسه هیأت مدیره جدید انجمن علمی ایرانی روابط بین‌الملل مشترک با هیأت مدیره سابق انجمن عصر روز سه‌شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ در دفتر دبیر کمیسیون انجمنهای علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد. در این جلسه ابتدا دکتر ضیاءالدین صبوری رئیس انجمن طی سخنانی، از خدمات علمی اعضای هیأت مدیره سابق [...]
برگزاری نخستین جلسه مشترک هیأت مدیره سابق و جدید انجمن علمی ایرانی روابط بین‌الملل مشترک با هیأت مدیره سابق انجمن ایرانی روابط بین‌الملل

نخستین جلسه هیأت مدیره جدید انجمن علمی ایرانی روابط بین‌الملل مشترک با هیأت مدیره سابق انجمن عصر روز سه‌شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ در دفتر دبیر کمیسیون انجمنهای علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد.

در این جلسه ابتدا دکتر ضیاءالدین صبوری رئیس انجمن طی سخنانی، از خدمات علمی اعضای هیأت مدیره سابق تقدیر و از ایشان به عنوان سرمایه ارزشمندی یادکرد که همواره می‌توانند انجمن را در مسیر تعالی یاری دهند.

وی با اشاره به سابقه و پیشینه پرافتخار انجمن روابط بین‌الملل در سپهر علمی کشور گفت: گروهی از استادان و اعضای دلسوز انجمن طی دوره‌های مختلف تلاش کردند تا انجمن توانست در چندین دوره متوالی به جایگاه الف و مرجعیت علمی نائل شود.

دکتر صبوری بااشاره به کارنامه علمی انجمن در انتخاب موضوعات و پرداختن به حوزه‌های موردنیاز کشور، این رویکرد انجمن را در راستای منافع ملی و نیازهای حیاتی کشور به لحاظ ضرورت برخورداری از پشتوانه تئوریک و ارتباط با بخش اجرایی ارزیابی کرد و افزود: ضرورت‌های جدید در دوره حساس و مخاطره‌آمیز کنونی، وظایف خطیری را متوجه انجمن کرده و اگرچه در سال گذشته و ماه‌های اخیر انجمن در فعالیت‌های علمی کمرنگ ظاهر شده، اما با آغاز فعالیت هیأت مدیره جدید و تأکید بر هم‌افزایی با اعضای سابق هیأت مدیره، چشم‌اندازی امیدوارکننده فراروی انجمن قرار دارد.

وی همچنین با تأکید بر اینکه همه باید برای زدودن آثار فترت و بازگرداندن مرجعیت و اقتدار علمی انجمن تلاش کنیم، به اعضای انجمن اطمینان داد که توقف و تأخیر در فعالیت‌های انجمن به‌نحو مطلوبی جبران خواهد شد.

دکتر صبوری سپس جوانگرایی مورد تأکید بیانیه راهبردی رهبری انقلاب را تابلو راهنمایی برای عبور از موانع و مشکلات در ساختار جدید هیأت مدیره دانست و حضور نمایندگانی از حوزه اجرایی و مدیران وزارت امورخارجه در ترکیب هیأت مدیره انجمن را مغتنم و راهگشا ارزیابی کرد.

در ادامه جلسه دکتر محمد جلالی دبیر کمیسیون انجمن‌های علمی ایران طی سخنانی همبستگی میان اعضاء را از جمله مهم‌ترین اهداف انجمن‌ها ذکر کرد و گفت: تمرین کارجمعی و هم افزایی توانایی ها و اشتراک در انگیزه‌ها به خلق سرمایه عظیمی از جامعه علمی می‌انجامد.

وی با اشاره به اعتبار قابل توجه انجمن روابط بین‌الملل در گروه انجمن‌های علوم انسانی بر تداوم فعالیت‌ها و خدمات علمی این انجمن تأکید و اظهار کرد که کمیسیون انجمن‌های علمی ایران در حمایت و پشتیبانی از انجمن روابط بین‌الملل تردیدی ندارد و در این راه از هیچ کوششی دریغ نخواهد کرد.

بررسی دستور کارهای پیش‌بینی شده ازجمله موضوع همایش سالیانه، مناسبات و همکاری‌های انجمن با وزارت خارجه و انعقاد تفاهم‌نامه همکاری با مؤسسه مطالعاتی ابرار معاصر تهران برخی از مهم‌ترین مباحثی بود که در این جلسه مطرح و پس از بحث و تبادل نظر اعضای هیأت مدیره به تصویب رسید.

هم‌اندیشی درخصوص برنامه‌های علمی در دو حوزه آموزشی و پژوهشی، بخش دیگر این جلسه بود که با طرح دیدگاه‌ها و نقطه‌نظرات حاضرین همراه بود.

در ادامه اعضای سابق و جدید هیأت مدیره به طرح مهم‌ترین محورهای مورد تأکید خود پرداختند.

دکتر ارسلان قربانی استاد دانشگاه خوارزمی و رئیس سابق انجمن که هم‌اکنون بازرس اصلی انجمن می‌باشد، با اشاره به روند مدیریت مباحث و برگزاری رویدادهای مختلف در انجمن، نگاه دیپلماسی علمی را نقطه عطف فعالیت‌های انجمن دانست و گفت: به‌رغم خلأ منابع و کمک‌های مالی، انجمن روابط بین‌الملل به بومی سازی مباحث اصلی در رشته روابط بین‌الملل اهتمام داشته و آثار بسیار خوبی را تقدیم جامعه علمی کرده است.

همچنین دکتر سیدعباس عراقچی از اعضای هیأت مدیره انجمن با تأکید بر ضرورت تأثیرگذاری و مشارکت انجمن در ارائه فهم درست و بهتر از روابط بین‌الملل، وجود دامنه وسیعی از موضوعات همراه با پیچیدگی‌های مسائل بین‌المللی و منطقه‌ای را نیازمند توجه به سیاست‌های راهبردی و تاکتیکی و برقرای ارتباط وثیق میان بخش تئوریک و اجرایی دانست و گفت: استفاده همزمان از ظرفیت بخش‌های دانشگاهی و بخش‌های عملی ازجمله ظرفیت سفرا و دیپلمات‌های داخلی و خارجی در تبیین و کالبدشکافی رویدادها و مباحث مرتبط با موضوعات جدید بسیار تعیین‌کننده است.

معاون سیاسی وزارت امورخارجه در بخشی از سخنانش از حمایت معنوی وزارت خارجه از فعالیت‌ها و تلاش‌های علمی انجمن خبر داد و گفت: همکاری بخش‌های علمی و اجرایی در باب موضوعات روز به ارتقای کیفیت اندیشه و عمل در هردو بخش منجر خواهد شد.

دکتر رضا سیمبر استاد تمام روابط بین‌الملل و دیگر عضو هیأت مدیره انجمن نیز کمک به پیشبرد انجمن را درگرو ترسیم راه آینده دانست و بر ارتباط بخش نظری و عملی و تمرکز بر مباحث روز تأکید کرد.

وی پرداختن به مباحثی ازقبیل دیپلماسی و مذاکره و توجه به ترافیک علمی از طریق انجمن را از ضرورت‌های انجمن دانست.

استاد سیمبر همچنین بر فعال‌سازی مجدد مباحث خزر با همکاری دانشگاه گیلان به‌عنوان قطب علمی منطقه شمال کشور تأکید کرد.

سپس دکتر دهشیار استاد تمام روابط بین‌الملل دانشگاه علامه طباطبایی در بیانات خود به چگونگی طرح مسأله و تبیین مباحث روز و نقش انجمن در تقویت بنیان تئوریک بخش اجرا ازجمله کارگزاران وزارت امورخارجه پرداخت.

وی حضور و ارتباط سازمانی مدیران وزارت خارجه در ساختار هیأت مدیره انجمن را زمینه‌ساز حریم امنیتی مناسب برای طرح بی‌دغدغه و امنیت ورود به آسیب‌شناسی فرایندها مطرح کرد.

دکتر رحمت حاجی‌مینه دیگر عضو هیأت مدیره و استاد دانشگاه آزاد اسلامی همکاری با انجمن‌های علمی را موثر ارزیابی کرد.

وی از بیانیه گام دوم انقلاب به عنوان یک ظرفیت برای تولیدات علمی در فضاهای مورد توجه و عنایت بیانیه یاد کرد و گفت: از توانمندی انجمن در پرداختن جدی به مباحث ضروری و حیاتی کشور باید استفاده شود.

این استاد روابط بین‌الملل همچنین استفاده مؤثر از ظرفیت‌ رسانه بویژه رسانه‌های انگلیسی زبان کشور را یادآور شد و انجمن کماکان می‌تواند در برقراری لینک میان نخبگان فکری و اجرایی کشور نقش بسزایی داشته باشد.

دکتر آناهیتا معتضد راد دیگر عضو جدید هیأت مدیره بود که به تحلیل توانایی و پتانسیل‌ علمی انجمن پرداخت و ازجمله نیاز به طراحی و اجرای دوره‌های مشترک علمی با مراکز دانشگاهی کشورهای آسیایی و منطقه خاورمیانه پرداخت.

وی همچنین خلأ مطالعات علمی درحوزه زنان و روابط بین‌الملل را مورد توجه قرار داد و گفت: ایجاد و تقویت شعبه‌های فرعی انجمن‌های علمی با تمرکز بر مباحث متنوع موردنیاز جامعه علمی و اجرایی کشور از ضرورت‌های غیرقابل اجتناب در دوره جدید انجمن است.

واپسین سخنان مربوط به دکتر مجیدرضا مؤمنی استاد روابط بین‌الملل دانشگاه علامه طباطبایی و عضو جدید هیأت مدیره انجمن بود که بر اهتمام بیشتر نسبت به استفاده از ظرفیت واقعی انجمن تأکید کرد.

وی ایجاد و تقویت پیوستگی ذهنی میان نخبگان فکری و اجرایی ایران با کشورهای همسایه را از نیازهای حیاتی دانست که در ساختار انجمن‌های علمی امکان تحقق می‌یابد.

گفتنی است در نخستین جلسه مشترک هیأت مدیره سابق و جدید انجمن علمی ایرانی روابط بین‌الملل از خدمات و زحمات خانم الهام ابراهیمی مدیر روابط عمومی و امور اجرایی انجمن تقدیر و قدردانی شد.

 

خبر جدید  برنامه و تیزر همایش جایگاه علامه حلی در فرهنگ و تمدن اسلامی – ایرانی

آخرین اخبار انجمن های علمی

اخبار ویژه

آرشیو

پربازدید

بایگانی شمسی

آمار بازدید وبسایت

 • 0
 • 273
 • 100
 • 352
 • 135
 • 3,599
 • 15,782
 • 319,221
 • 542,482
 • 109,549
 • 21,426
 • 16,443
 • 1
 • تیر ۲۰, ۱۳۹۹