زادگاهتان میلیون‌ها سال قبل کجا بوده است؟! | cisanews |سیسا نیوز |cisanews |سیسا نیوز

تاریخ خبر: // کد خبر: 27871 // //

زادگاهتان میلیون‌ها سال قبل کجا بوده است؟!

شعار سال:آیا می‌خواهید بدانید که زادگاه شما میلیون‌ها سال پیش در زیر آب غرق بوده است یا نه؟ آیا می‌خواهید بدانید که چقدر به تاریخی‌ترین وقایع زمین‌شناسی نزدیک بوده اید؟ اکنون با این نقشه می‌توانید. یک دیرینه شناس مستقر در کالیفرنیا به نام “ایان وبستر” یک نقشه تعاملی ایجاد کرده است که به مردم اجازه [...]
زادگاهتان میلیون‌ها سال قبل کجا بوده است؟!

شعار سال:آیا می‌خواهید بدانید که زادگاه شما میلیون‌ها سال پیش در زیر آب غرق بوده است یا نه؟ آیا می‌خواهید بدانید که چقدر به تاریخی‌ترین وقایع زمین‌شناسی نزدیک بوده اید؟ اکنون با این نقشه می‌توانید.
 
یک دیرینه شناس مستقر در کالیفرنیا به نام “ایان وبستر” یک نقشه تعاملی ایجاد کرده است که به مردم اجازه می‌دهد ببینند که شهرهایشان طی بیش از ۷۵۰ میلیون سال رانش قاره‌ها چقدر دور شده‌اند.
 
این نقشه شامل طیف وسیعی از ویژگی‌ها مانند داده‌های تاریخی است که به کاربران کمک می‌کند تا اطلاعات بیشتری در مورد دوره‌های تاریخی سیاره زمین کسب کنند.
 
“وبستر” نقشه خود را به عنوان یک برنامه تحت وب ساخته است که در بالای نقشه دیگری قرار دارد که مدل‌های زمین‌شناسی ترسیم شده توسط “کریستوفر اسکاتیز” زمین شناس و دیرینه شناس را به تصویر می‌کشد. نقشه اصلی جزئیات توسعه “زمین ساخت صفحه‌ای” (plate tectonic) را در طول ۷۵۰ میلیون سال گذشته نشان می‌دهد.
 
زمین‌ساخت صفحه‌ای یا تکتونیک صفحه‌ای به بررسی و مطالعه حرکات وسیع‌مقیاس در “سنگ کره” یا لیتوسفر کره زمین می‌پردازد. این نظریه بر اساس نظریه رانش قاره‌ای در نخستین دهه‌های قرن بیستم مطرح شد و پس از اثبات مفهوم گسترش بستر دریا در سال‌های ۱۹۵۰ تا ۱۹۶۰ میلادی توسط بسیاری از زمین شناسان پذیرفته شد.
بر اساس این نظریه، سنگ‌کره (پوسته کره زمین) زمین از صفحاتی تشکیل می‌شود که در کل شامل ۷ یا ۸ صفحه اصلی که در مواردی خود از تعدادی صفحات کوچک تشکیل می‌شوند، ساخته شده است.
 
این صفحات به صورت مداوم در حال حرکت هستند و بر اثر برخورد این صفحات پدیده‌هایی همچون زلزله، گسل، شکستگی‌ها، تشکیل کوه‌ها، تشکیل درازگودال‌ها و چین خوردگی و دیگر پدیده‌ها حاصل می‌شوند. میزان حرکت این صفحات از کمترین حد ۰ میلی‌متر در سال تا بیشترین حد ۱۰۰ میلی‌متر در سال، بسته به نوع، جایگاه و شرایط آن‌ها تخمین زده می‌شود.
 
صفحات شکل‌دهنده پوسته زمین به طور کل از دو نوع سنگ‌کره‌های اقیانوسی و سنگ‌کره‌های قاره‌ای کلفت‌تر تشکیل می‌شوند که هر نوع پوسته‌های خاص خود را دارند.
 
صفحات پوسته زمین به این دلیل قابلیت حرکتی دارند که سنگ‌کره‌های پوشاننده سطح زمین دارای جرم حجمی و نیروی بیشتری در مقایسه با لایه‌های زیرین خود به نام سست‌کره هستند. از این دانش برای مطالعه نحوه رخداد زلزله، زمین‌شناسی مهندسی و مطالعه مخازن نفت و گاز استفاده می‌شود.
 
مفهوم زمین‌ساخت همچنین برای گفتگو درباره حرکت آهسته صفحه‌ها به‌کار می‌رود که در آن مورد به آن بیشتر زمین‌ساخت صفحه‌ای یا رانش قاره‌ای گفته می‌شود. زمین‌ساخت همچنین به مباحث زلزله، صفحات قاره‌ای و پدیده‌هایی از این دست می‌پردازد.
 
“وبستر” به سی ان ان توضیح داد: تاریخ زمین از آنچه تصور می‌کنیم، طولانی‌تر است و ترتیب فعلی تکتونیک صفحات و قاره‌ها تصادف زمانی است. این ساختار در آینده بسیار متفاوت خواهد بود و زمین ممکن است از همه ما بیشتر عمر کند.
 
سایت “وبستر” همچنین از “GPlates” استفاده می‌کند که نرم افزاری است که زمین شناسان برای تجسم بازسازی‌های تکتونیکی صفحات از آن استفاده می‌کنند. این نقشه تعاملی به کاربران اجازه می‌دهد مکان دقیق خود را وارد کرده و آن مکان را در مدل‌های ساختاری صفحه‌ای ببینند. سپس کاربران می‌توانند محل شهر زادگاه خود را در صد‌ها میلیون سال پیش مشاهده کنند.
 
دیدن اینکه زمین طی میلیون‌ها سال چقدر انعطاف پذیر بوده است، جذاب است. به عنوان مثال، در این نقشه می‌بینیم که لندن پایتخت انگلستان میلیون‌ها سال زیر آب فرو رفته بوده است.
 
“وبستر” توضیح داد: این نقشه برای نشان دادن داده‌های علمی پیچیده و جالب به روشی تعاملی و کاربرپسند ساخته شده است تا بتواند توسط معلمان، اساتید و هر کسی که به تاریخ زمین علاقه‌مند است، استفاده شود. این یک نگاه جذاب به شیوه تکامل زمین ما از زمان دایناسور‌ها به بعد است.
 
وی به سی. ان. ان گفت: این کار به منظور جلب توجه و احترام به دانشمندانی است که هر روز برای درک بهتر زمین و گذشته آن تلاش می‌کنند. این نقشه همچنین شامل شگفتی‌های سرگرم‌کننده‌ای است. به عنوان مثال جدا شده بودن ایالات متحده توسط یک دریای کم عمق، رشته کوه آپالاش که قابل مقایسه با رشته کوه هیمالیا بوده و ایالت فلوریدا که در گذشته زیر آب غرق بوده است.
 

خبر جدید  اعطای وام ۱۶۰ میلیونی مسکن به اعضای بنیاد ملی نخبگان

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از  پایگاه خبری تابناک جوان  ، تاریخ انتشار: ۱۱  شهریور ۱۳۹۹، کدخبر: ۲۶۷۲۹   ،www.tabnakjavan.com

آخرین اخبار انجمن های علمی

اخبار ویژه

آرشیو

پربازدید

بایگانی شمسی

آمار بازدید وبسایت

 • 1
 • 144
 • 26
 • 1,415
 • 234
 • 11,103
 • 33,782
 • 324,900
 • 653,256
 • 125,584
 • 24,521
 • 18,398
 • 1
 • آبان ۱۱, ۱۳۹۹